ВСД – вегетосудинна дистонія

Вегетосудинна дистонія (ВСД) – це вивіска, під яку можна “сховати” всі незрозумілі стани пацієнта. Прояви її бувають найрізноманітніші, множинні, нелогічні: серцебиття, пітливість, мерзлякуватість, негаразди з травленням і диханням, емоційна лабільність, відчуття “розбитості”, головний біль, перепади артеріального тиску, запаморочення – і аж до втрати свідомості.

Фактично ж ВСД – це неадекватна реакція судин або нервово-судинного пучка на подразники – кліматичні, психоемоційні, фізичні, гастрономічні (переїдання) та інші.

Наприклад, якщо за певних обставин у нормі судина має стиснутися, при ВСД вона або недостатньо стискається, або надмірно стискається, або зовсім не реагує, або запізніло реагує на те, що вчасно треба було стиснутися. Так само неадекватно вона може реагувати й на інші потреби.

Симптоматика ВСД має реальне підґрунтя: защемлення черепних кісток, блоки в хребті, спазми судин, зміщення органів. Ці причини можна усувати за допомогою структурної корекції організму.

Медикаментозне лікування проявів ВСД практично ніколи не буває ефективним. Вегетатика – автономна нервова система, вона регулює всі внутрішні процеси поза нашою волею. І корегувати щось конкретне у ній досить складно. Зате дуже важливим, практично незамінним засобом для подолання ВСД є тренування гладкої мускулатури судин, створення необхідного запасу їх міцності.

Для цього слід регулярно давати собі дозовані навантаження – неінтенсивні, але тривалі в часі: мінімум півгодини, можна й довше. Хода, лижі, ковзани, ролики, якась розмірена системна робота, яка рівномірно прискорює пульс і дихання. Оптимально й найдоступніше – активна хода. Таким чином відбувається тренування розбалансованих нервово-судинних пучків, і судини починають адекватно реагувати на потреби організму.

Дуже добре діють холодові подразники – скажімо, фізична робота легко вдягнутим на свіжому повітрі. Контрастний душ – дозовано, поступово збільшуючи амплітуду температур – і за часом, і за температурою.

І ще дуже важливим при подібних проблемах в організмі є правильне ставлення до життя. Не можна “накручувати” себе через буденні дрібниці, накопичувати негативні емоції і роздавати їх іншим. Добре, якщо людина має захоплення, улюблену роботу, якесь важливе заняття в житті – це допомагає тримати “в рамках” увесь організм в цілому і вегетатику зокрема.