Сколіоз: що про нього варто знати

На питання відповідає О.О.Костоправ

  Що таке сколіоз
  Від чого починається сколіоз
  Як лікувати сколіоз
 

– Що таке сколіоз?

– Сколіозом часто називають будь-яке викривлення хребта. Але правильною ця назва є тільки для тих випадків, у яких має місце ротація – поворот хребця довкола власної осі. І якщо хребець повернувся тільки на півсантиметра, то проекція на периферію тіла буде вже 4-5 сантиметрів – уже цілий горб! Відбувається деформація – ребра зрушені з місця і так далі… Оце справжній сколіоз.

Найнебезпечніший вік для цієї хвороби – підлітковий, коли йде активне гормональне включення організму, й він швидко росте. Іноді буквально за лічені місяці виникає велика деформація хребта і всього тіла. Тому важливо цього не пропустити.


– Від чого починається сколіоз?

– Передумови формування сколіозу бувають вроджені, спадкові чи набуті, і потім починається їх реалізація. Наприклад, якщо у дитини скручений таз – це вже база для розвитку негативних процесів у хребті. Але чомусь у одних відбувається викривлення хребта, а у інших починається сколіоз.

Важко сказати, чому стається саме так, а не інакше. Якоюсь мірою можуть впливати й екологічні умови… Але я помітив закономірність: якщо приходить дитина з сколіозом, питаю – на батька ображаєшся? Точно: або батько пішов зовсім, або десь гуляє – словом, сімейні негаразди, дитина має претензії до батька. А це прямий шлях до проблем в хребті. Пряма залежність – так трапляється дуже часто. Як то кажуть, і до ворожки не ходи. Є питання – є претензії – треба їх знімати.

Тобто, первинне – це психоемоційні засади. Якщо духовні структури не в порядку – починається реалізація через фізичні. Тебе навчають через деформації тіла, як ставитися до життя. Батька тобі дають – чи ти вибираєш сам – такого, який саме тобі потрібен. Тому приймай його таким, як є, якщо не хочеш мати проблем.
 

– Як лікувати сколіоз?

– Якщо сколіоз початковий – перший-другий ступінь – з ним можна працювати досить ефективно. Гімнастика, плавання тощо, дозовані корекції – але не сильні! Бо коли починають інтенсивно рихтувати, то тільки провокують проблеми і збільшують деформації.

Якщо процес розвивається далі – скажімо, починається третій ступінь – тоді потрібен корсет. Найкращі результати, наскільки мені відомо, у Харківському НДІ ортопедії й травматології – нині це Інститут патології хребта та суглобів ім. проф. Михайла Ситенка НАМН України. Там виготовляють індивідуальні корсети, якими регулюють ріст самого тіла і хребта.

У складних, запущених ситуаціях роблять операції, але я не бачив гарних результатів. Не раджу. Це вже скоріше наукові розробки, аніж реальна допомога, і страждання для людини колосальні. Тому важливо не доводити свій організм до таких наслідків.
 
Усі публікації на сайті про сколіоз »