На питання відповідає О.О.Костоправ
– Остеохондроз шийного відділу хребта – доволі розповсюджений діагноз. Як він може виявлятися?
– До наслідків шийного остеохондрозу можна відносити практично все, що стосується проблем з головою, шиєю, грудною порожниною і навіть нижче. Чому? Тому що звідси – з шийного відділу – йде іннервація на череп і на грудну клітку. Тут проходить регуляція діяльності серця, легенів, стравоходу, діафрагми. Верхні кінцівки теж залежать від шийного відділу хребта. Ось той мінімум, на який варто звертати увагу насамперед.
Наприклад, між третім і четвертим шийними хребцями йде іннервація на серце – якщо там щось затиснене, то серце буде страждати. Так само звідси йде іннервація діафрагми – її теж може затиснути. А якщо діафрагма не в порядку – порушується дихання, травлення, на її рівні виникають оперізуючі болі.
Іннервація – це нервова регуляція, проведення нервових імпульсів від головного чи спинного мозку. Фактично, це регулювання всієї діяльності організму: без нервів ніщо не відбувається.
– Що може бути з головою при шийному остеохондрозі?
– Насамперед із шийним остеохондрозом пов’язані проблеми зору, головні болі. Може знизитися слух. Страждають зуби, погіршується пам’ять, сповільнюється мислення. Ну, і проблеми судин: тиск, вегетосудинні дистонії.
Варто усвідомити, що якщо страждає шия – страждає кровопостачання головного мозку, страждає іннервація – а від того може порушуватися регулювання практично будь-яких процесів у організмі.
– Є чимало людей, яким вже поставлено діагноз “остеоходроз шийного відділу”, а вони ходять і лікують хто руку, хто голову, хто серце…
– Можливо, треба й руку чи серце лікувати, але слід це пов’язувати в цілому з хребтом, з тазом, з судинами… Лікувати щось одне рідко буває результативно. Як у тій байці Крилова про “Трішкін кафтан”: там доточили – тут поменшало. Тим більше, якщо є справді масштабні проблеми, – той самий шийний остеохондроз, – що з ними слід працювати насамперед.
Тому, коли людина приходить на сеанс, то “по-дорослому” треба дивитися абсолютно все – з голови до ніг. І правити те, що виявляється по ходу. Все в організмі пов’язано між собою – тому в результаті структурної корекції організму часто виникають неочікувані позитивні ефекти. Наприклад, стає вільніше дихати – хоч і досі було ніби непогано; ясніє голова і так далі.