На думку майстра остеопатії Юрія Чикурова, судини посідають перше місце серед причин патологій організму. Очевидно, це справді так. В основі більшості наших проблем зі здоров’ям лежить хронічне стиснення (спазм) судин тіла. Спазм викликає ішемію тканин і органів. А ішемія – це голодування клітин від недостатнього кровопостачання; дає біль і дисфункцію клітини, органа чи системи.
Причини спазму судин:
• гострий стрес;
• хронічний повзучий стрес – невдоволеність життям, тяжкі безрадісні думи.
Стрес – це наше неадекватне сприйняття дійсності. “Картинка” життя “не сходиться” з нашою уявою. Ми не хочемо мати неприємності, але вони є неминучою складовою нашої біографії. І вони ж є головною умовою розвитку людини. Як у молитві: “Я просив у Бога сили, Він дав мені труднощі. Я їх подолав і придбав силу”. Не інакше. Дитина вчиться ходити – падає, плаче… Життя – це низка надбань, гарних і поганих, і низка втрат – здоров’я, близькі люди, матеріальні збитки… Тому головне – розуміння цього і напрацьовування філософії життя, прийняття волі Бога в усіх її виявах і збереження любові в душі за будь-яких обставин. Ця тема добре розкрита, зокрема, в працях Сергія Лазарєва.
Судини пронизують все тіло і створюють своєрідний судинний каркас. Головна функція судин – забезпечувати кровообмін у тілі. При їхньому спазмі кровообмін порушується, іноді радикально: виникає інфаркт, інсульт… Судини дуже чітко реагують на стреси, психоемоційні впливи, фізичні і атмосферні навантаження.
Стреси викликають спазм судин. Чим сильніший стрес, чим частіше він повторюється, тим сильніший спазм, який практично не знімається ліками, а тільки остеопатично. Тому в більшості людей є спазм судин – ліки ж не діють, а до остеопата не кожен іде – та ще й треба знайти вмілого.
Крупні судини – це потужні труби, які в спазмі суттєво стискають сполучені з ними структури: внутрішні органи, хребет… Приміром, найчастіше виявляється спазм аорти, дуги аорти. Це найпотужніша артерія, яка розносить кров від серця до всього тіла. Дуга аорти кріпиться міцними зв’язками до верхньогрудного відділу хребта, дає відгалуження до шиї, голови, рук, інших частин тіла.
Спазм дуги аорти стискає верхньогрудний відділ хребта, стягує, як павук, відгалужені судини і міцно тримає ці структури. І ніяка фізкультура, масаж, мануальна терапія, ліки не знімають його. Звідси зігнутість спини, болі в шиї, в області серця, лопаток, в руках, у голові; часом утворюється “холка”. Такий спазм не діагностується апаратурою, а тільки руками. Наприклад, електрокардіограма може бути нормальною – а серце болить. Ось така підступна річ.
Спазм судин зменшує кровопостачання відповідного органу і дає збій в його роботі: біль і дисфункцію. Якщо це нирки – підвищення тиску, голова – головні болі, запаморочення, інсульт… Біль у ногах при ході, задуха при фізичних навантаженнях, оніміння кінцівок, зниження секреторної функції ендокринних залоз, шлунку, кишечника, зниження детоксикаційної функції печінки й нирок, і т.п. Виразка шлунку, параліч…
Тому негативний вплив стресу – спазму судин на організм важко переоцінити:
1) спазм крупних судин стискає великі частини тіла, зміщує органи зі свого місця, деформує хребет, “скукожує” все тіло;
2) зменшує кровопостачання до своїх ділянок – аж до виникнення інсульту чи інфаркту;
3) викликає ішемію (голодування) тканин – звідси біль і дисфункція.
Що робити?
- радіти життю;
- вміло проходити стреси – не киснути і не жаліти себе (це часто зустрічається), не бути жертвою; діяти, а не балакати, включати активно тіло (фізкультура, фізична праця, активна хода, лазня…), не надавати значення дурницям і дрібницям; напрацьовувати філософію життя;
- робити гнучким тіло – розтяжки запобігають спазмам;
- давати дозовані системні кардіонавантаження для “прокачування” судин – профілактика склерозу судин, тромбозів, ішемії тканин тіла;
- вчасно і систематично знімати спазми у остеопата.
Серед побутових можливостей протидії стресу – спілкування з домашніми тваринами, особливо якщо цей контакт теплий і емоційно забарвлений. Алкоголь частково, не повністю, знімає судинні спазми і зменшує стрес, але має суттєвий негатив: у першу чергу отруєння мозку і печінки, при систематичному вживанні – залежність.