Масаж

Масаж – прекрасна оздоровча й лікувальна процедура. Але наскільки вона лікувально-оздоровча, а чи взагалі не є такою, залежить від рівня виконавця.

Чим більш хворобливий пацієнт, тим складніше його масажувати. При гострому болю, головних болях, невралгіях, болю в спині чи животі потрібні ґрунтовні клінічні знання і вміння, щоб адекватно допомогти, а не зашкодити. Є ряд станів, за яких для більшості пацієнтів масаж протипоказаний. Це, зокрема, стани, зумовлені механічними блоками в хребті, тазі, черепі, судинними спазмами, зміщенням нутрощів. Тут вже потрібен інший рівень роботи – мануальна терапія, остеопатія тощо.

Види масажу: класичний, точковий (акупресура), сегментарний, спортивний, шведський, періостальний… Для любителів вакуумного масажу (банками): є інформація, що це призводить до раку шкіри.

Плюси масажу: роблять всі й усім – у кабінетах, на робочому місці, на пляжі, вдома, самомасаж. Тобто, доступність і простота – за наявності певного рівня здоров’я.

Мінуси: зазвичай проробляється поверхневий шар тіла – шкіра, м’язи. А ті структури, які зумовлюють нездоров’я – ні. Тому масаж як складова мануальної медицини непогано працює, а в якості самостійного метода – вибірково.