Надмірна вага з погляду структурної корекції організму

На питання відповідає О.О.Костоправ

  Суспільні ідеали краси
  Яка вага є надмірною
  Причини й наслідки утворення зайвої ваги в організмі
  Як позбутися зайвої ваги
 

Суспільні ідеали краси

 

– Нині в суспільстві тільки й мови, що про надмірну вагу. Рекламують тисячі методик, дієт, БАДів, чудодійних засобів. На хвилю загальної істерії найчастіше “підсідає” жіноцтво – і починає випробовувати це все на собі, щоб досягнути омріяних 90-60-90… Але ж люди різні і мають різну конституцію. Чи можна “підганяти” усіх на один копил?

– Справді, суспільні ідеали краси людського тіла сьогодні відіграють доволі суперечливу роль. З одного боку, пропагується здоровий спосіб життя: тренування, пропрацьоване тіло, раціональне харчування, підтягнутість, гарний одяг. Загалом приємно і достойно.

Але водночас запроваджувані сьогодні на подіумах еталони жіночої постави з погляду здоров’я і нормальної людської фізіології не витримують ніякої критики. Вони є фактично протиприродніми. Бо вельми сумнівно, щоб жінка з таким тазом і такими стегнами могла народити нормальних дітей: це вже не прогрес, а виродження. Тому часто доводиться говорити з пацієнтами про те, що краса і мода – це справа смаку, а здоров’я – зовсім інша річ. І щодо фізіології у жінки з модельною поставою може виявитися купа проблем.

Отже, норма ваги – це величина “індивідуальніша”, ніж ми звикли думати. Наприклад, загальновідома формула “нормальна вага дорослої людини = зріст у сантиметрах мінус 100” буває справедлива далеко не завжди. Але якщо в організмі справді є зайві для нього кілограми, вони стають баластом і безпосередньою причиною багатьох хвороб.

– Існує теорія, згідно з якою зайва вага – це природній резерв організму на випадок голоду: немовби “поки товстий схудне, то худий здохне”. Як її можна прокоментувати?

– З точністю до навпаки. Як правило, худорляві люди живучіші й витриваліші – це підтверджують як екстремальні умови, так і наші звичайні будні. Зокрема, можна почитати документальні спогади в’язнів концтаборів: там першими гинули люди з великою масою тіла. Їм найвідчутнішою була нестача їжі, і найважче було носити себе та ще й працювати, будучи виснаженими. А легкій рухливій людині легше жити – це з будь-якого погляду і в будь-яких умовах.
 

Яка вага є надмірною

 

– Як визначити, яка вага є зайвою для конкретного людського організму?

– Насамперед слід звернути увагу на фізіологічні особливості. Є гіперстеніки – люди, які мають широкий тулуб. Як правило, вони не дуже високі – це про них кажуть жартома “ширші ніж довші”. У них широка кістка, порівняно горизонтальніше розташовані нутрощі – скажімо, шлунок, серце… Ці люди завжди мають досить потужну статуру. Незалежно від того, тренувалися вони чи ні, їли чи не їли – вони змалку виглядають повнішими за інших, але це для них може бути норма.

Гіпостеніки – це за зовнішністю такі собі “донкіхоти”: витягнуті, худорляві, з тонкою кісткою; шлунок і серце у них, як правило, провисають вертикально. Такі люди рідше мають надмірну вагу.

І нормостеніки – це середнє між першими й другими. Наведена вище формула – “нормальна вага = зріст мінус 100” – буває більш прийнятна саме для нормостеніків. Хоча вони теж бувають “накачані” й не “накачані”, бувають вегетаріанці, голодарі…

Тобто, вага може плавати практично як завгодно. Може бути й завеликою – але головне, щоб тіло було пропрацьоване, функціональне; щоб були гнучкість, сила і витривалість. Важливо зберегти цю функціональність на схилі літ – а саме цьому зайва вага активно перешкоджає.

Основний критерій для людини, яка адекватно оцінює свій фізичний стан: якщо ти себе гарно почуваєш при своїй вазі – питань немає. Нещодавно приходив до мене чоловік, який раніше важив 86 кг і прекрасно почувався, зараз 90 кг – і думає: раптом щось не так?

Запитую: сила є? – “Так, навіть зросла”. – Активність? – “Все прекрасно”. Ну, то які питання? Хоча вага нібито трошки більша, ніж була раніше і ніж годилася б на його зріст. Чому так сталося? Тому що він у цей час тренувався. А коли людина тренується, то зростає питома вага тіла, м’язи стають більш потужні, насичені, кістяк теж ущільнюється – і вага може зростати. При тому людина стає потужнішою, здоровішою.

Хоча буває й інакше. Наприклад, коли повна жінка чи чоловік почуває себе більш-менш нормально в сорок років, а в шістдесят уже не знає куди це все подіти, тому що просто задихається, маючи ту ж саму вагу, що й раніше. Бо з віком баласт усе важче носити – а зайва вага працює саме як баласт.

Цікаво, що зазвичай природа ніякого баласту не терпить. От, скажімо, м’язова система якщо не тренується, то нівелюється: коли немає потреби у м’язах, вони хиріють і все. Але жир як баласт чомусь не відходить, а тільки накопичується. Така собі паразитуюча структура, схильна до самопоповнення.

– Але ж далеко не всі люди, особливо жінки, здатні об’єктивно судити про свою вагу. Деяким здається, що від з’їденого шматка булки негайно важчають ніс і щоки…

– Найважче в цьому сенсі тим, для кого уява сильніша за реальність: вони починають жити нав’язаними суспільними стереотипами. Справді важливо, щоб не було душевного дискомфорту від власного тіла; але надміру затурбованим людям варто підкорегувати насамперед власні думки і уявлення про себе, про красу і доцільність…

Втім, і такого самозаспокоєння, як у деяких товстунів, що “хорошої людини має бути багато”, теж не повинно бути – крайнощів тут не треба. Бо у насправді повних людей часто буває втрата критичного ставлення до себе: плюс-мінус 10 кг – це нібито дрібниці.

– А які є можливості “об’єктивізувати” інформацію про себе для тих, кому важко реально оцінювати свій стан? Наприклад, люди підраховують ІМТ – індекс маси свого тіла…

– Є багато різних методик. У своїх рекомендаціях пацієнтам я зазвичай орієнтуюся на інтуїцію й досвід – і на проблеми, які є в організмі. Але все одно є й загальні ознаки: наприклад, товщина жирової складки на животі. От людина стоїть і двома пальцями руки відтягує шкіру на животі разом із підшкірним шаром. Товщина такої складки для чоловіка до 2 см, для жінки до 3 см – це ще в межах норми. Якщо можна захопити більше – в організмі є надлишки, і про це варто подумати.

Потім є ще так звані резистентні зони – особливо вони виражені у жінок. Буває, що людина повніє нерівномірно: наприклад, живіт нормальний і стегна підтягнуті, – якщо багато рухається чи велосипед крутить, – а груди і плечі роздуті. Або навпаки, постава як груша: плечі й груди – більш-менш, а таз і стегна дуже повніють. Тоді так само можна судити за жировою складкою на резистентній зоні: вона не повинна перевищувати 3-4 см.

– Тобто, можна говорити про те, що якщо у людини різко змінюються обриси тіла, то у ті збільшені зони вже відклалося щось зайве?

– Так. Бо одна справа, якщо людина просто трохи “капітальнішає” з віком – більш-менш рівномірно, і все одно великої жирової складки не має. Це буває добре виражено у чоловіків – вони стають немовби більш дебелими. І інтуїтивно я бачу для конкретної людини її співвідношення – зросту й ширини чи об’єму – вони мають якісь певні ідеальні пропорції. Якщо є відхилення – незалежно від того, гіперстенік, нормостенік і так далі – я про це людині кажу.

Ну і, зрештою, перевищення норми ваги за загальною формулою“вага = зріст мінус 100”на 10% або більше теж має принаймні викликати якісь питання.

 

Причини й наслідки утворення зайвої ваги в організмі

 

– Чому утворюється зайва вага?

– Люди повнішають з віком. Я думаю, що зазвичай це всього-навсього харчова розпуста. Люди тілом своїм не займаються, живуть собі та й їдять. А з віком ефективність обміну речовин знижується, і тіло починає набиратися зайвого.

Але трапляється й таке – і це вже майже суспільна норма: якщо жінка народила дитину, вона перестає за собою стежити – підмальовується тільки, і все. Тому що вже чоловік і так їй ніби зобов’язаний, а думка інших тим більше їй байдужа – як і власне здоров’я… Це неприпустимі речі.

Втім, досить часто буває, що народила дитину – і десь там щось заклинило, обмін речовин змінився. Потім – годує, а щоб дитину годувати, треба багато їсти, і так далі… Так чи інакше, але це культура споживання їжі – і необізнаність з цими питаннями.

– А ще буває, що треба йти проти суспільства, і для багатьох жінок і дівчат це проблема. Себто, якщо всі довкола – подруги, сусідки – всі товсті, а я буду – ні…

– …І їй уже з усіх боків сичать: чого ти така худа? А вона, коли нарешті стане така, як усі, то вже й не рада. Бо аж тоді побачить, до чого це призвело. Втім, усе одно людина сама обирає, вестися на ці претензії чи ні.

Але я так бачу, що чим вищий інтелект, тим більше людина схильна тримати себе “в рамках”. Бо, якщо не дуже обтяжуватися цими думками, то чого б там не попити пивка – літрів три за вечір? Нормально – штани більші купив собі, та й живи…

Я не кажу про село – там інші аспекти, а в цілому люди повніють тому, що собою не займаються. І, оскільки біохімія слабшає, в тілі накопичуються лишки, лишки, лишки… З року в рік, особливо на свята люблять всі попоїсти. І слава Богу, є що! Як казав Задорнов, місяць готуються, щоб за одну новорічну ніч все це ум’яти! Куди ж воно дінеться? Ясно, що теж туди – у зайве сало. Тому це все – неподобство.

Ну, а в селі потрібна, звичайно, сила. І без маси сили не буде. Тому жінки там, як правило, кремезні, дебелі, дужі – і вони можуть багато працювати. Але якою ціною? Вони втрачають жіночність. Можливо, природа й закладає так, щоб для чоловіків жінки з віком ставали менш привабливі; але ж із втратою сексуальності й потягу до протилежної статі втрачається радість життя. І, оскільки у нас є право вибору, то краще вибрати те, що веселіше, а не тягнути лямку, як більшість…

Авжеж, для цього треба докладати зусилля, треба утримати себе від якоїсь їжі, системно тренуватися, підтягувати себе й так далі, – але це виправдано абсолютно. Бо якщо регулярно не тренувати тіло на гнучкість і витривалість, то з віком неминуче постають проблеми, а зайва вага додає їх ще більше.
 
– Отже, які будуть безпосередні негативні наслідки зайвої ваги для здоров’я людини?

– Якщо людина має надмірну вагу, увесь організм працює в режимі перевантаження. Звідси:

  • підвищена втомлюваність;
  • підвищене “зношування” організму – а отже швидше старіння;
  • серцево-судинні захворювання, проблеми опорно-рухової системи;
  • знижена працездатність, особливо з віком.

І, як правило, чим більшою є надмірна вага, тим більш вираженою буває ця симптоматика.

 

Як позбутися зайвої ваги

 

– І найгостріше питання: як позбутися надмірної ваги?

– Найпростіше – менше їсти й більше рухатися. Треба розірвати замкнуте коло: чим більша вага, тим менше хочеться рухатися, а чим менше рухаєшся – тим швидше збільшується вага. Часом для цього бувають потрібні значні зусилля. Важливо створити собі достатньо потужну мотивацію для схуднення: здоров’я, естетичний зовнішній вигляд, можливість перемогти себе й чогось досягти і так далі.

Одна з можливих причин переїдання – дефіцит радості; тоді їжа стає одним з головних джерел позитиву. Тому радійте всьому і щомиті – адже Світ (Бог…) дав вам оптимальні умови для розвитку вашої душі. Душа має бути наповнена любов’ю.

Надмірні позитивні емоції теж можуть викликати потребу поїсти чи випити зайвого – це коли людину “зашкалює”: кар’єра, бізнес, творчість… Не привласнюйте всі заслуги собі, дякуйте Богові – легше буде триматися в рівновазі.

Позитивно впливає на нормалізацію ваги й біохімії тіла харчування за групою крові. Доцільно також притримуватися раціонального харчування, роздільного харчування; уникати “перекусів” і “швидкої їжі” – фастфудів.

– А що робити тим, у кого надмірна вага має “хімічні” причини – наприклад, є наслідком уживання якихось ліків?

– Якщо є зайва вага хімічного походження, тобто набута в результаті прийому нейролептиків, гормональних препаратів чи тих же самих препаратів для схуднення – то намагайтеся потихеньку відійти від них. Шукайте гарного гомеопата і переходьте на гомеопатію, яка буде регулювати всі обмінні процеси природньо і без шкоди для вашого організму, а заодно й сприятиме схудненню.

– А якщо на препараті вже “висиш” – що тоді робити? Наприклад, фізичні навантаження можуть якось цьому зарадити?

– Як правило, треба змінювати спосіб життя і спосіб мислення. Так чи інакше усі наші проблеми виникають через те, що ми мислимо або діємо неправильно – у розумінні християнства це гріхи. Таким чином нас карає природа за якісь наші грішні вчинки або думки – бо не стільки вчинків, скільки думок у кожного… І змінити спосіб життя – прийти до якогось раціонального харчування і систематичних дозованих навантажень. Бо, якщо вже “підвиснеш” на якихось гормонах чи чомусь подібному, позбутися залежності – це вже досить серйозна робота. Треба змінювати біохімію і відновлювати енергетику свого тіла. Тільки конкретні зусилля, грамотні й системні, можуть дати результат за таких обставин.

Ну, і слід пам’ятати, що якщо Бог створив для тебе цю ситуацію, то вона тобі вкрай потрібна – для того, щоб у чомусь розібратися. При цьому Бог не дає більше, ніж ти можеш підняти. Тому дякуй за все – і вперед! Є мотивація – ти хочеш бути здоровим? Не перекладай це на плечі лікарів, бо це буде марна справа, а бери себе в руки. Потрібна якась консультація – шукай конкретного фахівця чи тренера, який буде тобою займатися, працюй з ним – і радій результатам.