• Старість – це не вік, а стан
• Чинники антистаріння
• Неміч: як її уникати
Старість – це втрата повноти життя. Вона приходить непомітно – а часом раптово, як “сюрприз”. Більш треноване тіло – менше неприємних сюрпризів.
Багато людей ототожнюють поняття старості просто з віком, і кожного десятиліття приречено “викреслюють” з життя частину власних можливостей. Проте це не завжди так. Справді, чим більший вік людини, тим більше вона вже мала часу для вичерпування свого природнього ресурсу. Але завжди є велика різниця між тими, хто цей ресурс просто стихійно витрачає, і тими, хто приділяє увагу підтримці й відновленню власного здоров’я. Та й природній запас міцності у людей буває дуже різний.
Авжеж, старості не обминути – питання лише в тому, коли вона настане саме для Вас. Бо для кожної людини існують свої терміни – і свої можливості їх продовження. І при цьому від Вас залежить дуже багато: не лише тривалість Вашого життя, але і його якість.
Рівень здоров’я визначається насамперед способом життя. Діти весь час рухаються і увесь час радіють. З віком наша активність зменшується, тому падає рівень енергії. Менше енергії – менше хочеться рухатись. Замкнуте коло. Так іде деградація.
Ми – біологічні машини. Енергія виробляється від правильного руху, а не від кількості спожитих калорій. Тому рух з радістю – невід’ємна частина здоров’я. Він дає Вам запас міцності для подолання різних життєвих перешкод. Якщо Ви щодня пропрацьовуєте тіло (бажано до поту) – воно менше старіє.
На сьогодні встановлено 5 головних чинників антистаріння:
1) недоїдання;
2) тренування;
3) рослинна їжа – переважання в раціоні, до 70%;
4) загартування;
5) позитивні емоції.
Швидка хода – незамінна, найфізіологічніша і найдоступніша оздоровча процедура. Бажано 6-10 км щодня. Пружна, легка хода – чудовий показник здоров’я.
Гарні результати дає також остеопатична гімнастика – запрошуємо!
Неміч – а з нею й старість – поступово приходять від детренованості, хронічної фізичної перевтоми, хронічного емоційного виснаження – невдоволення життям, роздратування, депресії, злиднів.
Характерна ознака старості – негнучкі, жорсткі й болючі при стисканні стопи. Вони – базова опора для всього тіла. Чим жорсткіші стопи, тим жорсткіше тіло. Чому?
Гнучкі стопи максимально адекватно і швидко реагують на зміни рельєфу. Вони першими гасять амортизаційні напруги – і людина впевнено тримає рівновагу. Натомість жорсткі стопи мають низьку адаптацію до перепадів рельєфу, мозок “зчитує” від них обмежену інформацію, і тому затискає все тіло – нема тієї впевненості. Поступово зменшується свобода рухів, з’являється характерна стареча хода з шарканням.
Чинники старіння – те, чого слід уникати:
- відсутність мотивації на активне життя;
- надмірність, яка нищить нас: у праці, їжі, випивці, сексі – в будь-чому;
- жорсткість тіла і, зокрема, стоп – тренуйте їх, розминайте, щоб були м’якими, тоді все тіло буде молодшим;
- гіподинамія;
- зайві думки, “безпросвітність” думок, “важке” життя;
- брак радості (діти увесь час веселі);
- відсутність планів, мрій, хобі;
- хвороби;
- зайва вага;
- погана екологія;
- нераціональне харчування;
- відсутність дозованих навантажень;
- погана генетика.
Підступність старіння в тому, що люди зазвичай його не помічають. Процеси старіння стають відчутними лише тоді, коли їх накопичується достатня кількість, і компенсаторних механізмів організму вже не вистачає. Щойно ця чаша переповнилася – дискомфорт, біль, порушення функцій вже тут як тут.