Антистаріння

  Старість – це не вік, а стан
  Чинники антистаріння
  Неміч: як її уникати
 

Старість – це втрата повноти життя. Вона приходить непомітно – а часом раптово, як “сюрприз”. Більш треноване тіло – менше неприємних сюрпризів.

Багато людей ототожнюють поняття старості просто з віком, і кожного десятиліття приречено “викреслюють” з життя частину власних можливостей. Проте це не завжди так. Справді, чим більший вік людини, тим більше вона вже мала часу для вичерпування свого природнього ресурсу. Але завжди є велика різниця між тими, хто цей ресурс просто стихійно витрачає, і тими, хто приділяє увагу підтримці й відновленню власного здоров’я. Та й природній запас міцності у людей буває дуже різний.

Авжеж, старості не обминути – питання лише в тому, коли вона настане саме для Вас. Бо для кожної людини існують свої терміни – і свої можливості їх продовження. І при цьому від Вас залежить дуже багато: не лише тривалість Вашого життя, але і його якість.

Рівень здоров’я визначається насамперед способом життя. Діти весь час рухаються і увесь час радіють. З віком наша активність зменшується, тому падає рівень енергії. Менше енергії – менше хочеться рухатись. Замкнуте коло. Так іде деградація.

Ми – біологічні машини. Енергія виробляється від правильного руху, а не від кількості спожитих калорій. Тому рух з радістю – невід’ємна частина здоров’я. Він дає Вам запас міцності для подолання різних життєвих перешкод. Якщо Ви щодня пропрацьовуєте тіло (бажано до поту) – воно менше старіє.


На сьогодні встановлено 5 головних чинників антистаріння:

    1) недоїдання;
    2) тренування;
    3) рослинна їжа – переважання в раціоні, до 70%;
    4) загартування;
    5) позитивні емоції.

 
1. Недоїдання – обмеження калорій, але якісне, різноманітне, повноцінне харчування.

2. Тренування – дозовані, без перевтоми, бажано щоденні, переважно орієнтовані на гнучкість і динамічні – так звані кардіонавантаження. Добре силові вправи, але дозовані. Для чоловіків оптимально перекладина і бруси, Хаду – вони і зміцнюють, і одночасно розтягують тіло, не затискають його. Для жінок – Хаду. Дуже добре для всіх – вправа “нахили-поклони” (відео). Чудовий тренінг – хода по сходах вгору.

Швидка хода – незамінна, найфізіологічніша і найдоступніша оздоровча процедура. Бажано 6-10 км щодня. Пружна, легка хода – чудовий показник здоров’я.

Гарні результати дає також остеопатична гімнастика – запрошуємо!

3. Рослинна їжа залужнює організм, тому має превалювати в раціоні – до 70 відсотків. Закислення організму (солодощі, випічка, м’ясо…) прискорює старіння.

4. Загартування стимулює імунну систему, крово- й лімфообіг, нервову систему, підвищує енергетичність тіла, знімає млявість і депресію. Контрастний душ, лазня, плавання в холодній воді, японська діжкова лазня з різними температурами води, фізкультура чи фізична праця на свіжому повітрі в легкому одязі – незамінні чинники здоров’я. Все в дозі, оптимальній конкретно для Вас. І слід пам’ятати, що переохолодження виснажує тіло.

5. Високі психічні та емоційні стани людини також мають найпотужніший вплив на прихід життєвої сили. Закоханість, успіх, перемога, відкриття, немовля в сім’ї, пригоди, мандрівки… Помічено, що творчі люди й ті, які всім цікавляться, живуть довше й змістовніше. Докладно про це можна почути й прочитати, наприклад, у відомого натуропата Бориса Увайдова.


Неміч – а з нею й старість – поступово приходять від детренованості, хронічної фізичної перевтоми, хронічного емоційного виснаження – невдоволення життям, роздратування, депресії, злиднів.

Характерна ознака старості – негнучкі, жорсткі й болючі при стисканні стопи. Вони – базова опора для всього тіла. Чим жорсткіші стопи, тим жорсткіше тіло. Чому?

Гнучкі стопи максимально адекватно і швидко реагують на зміни рельєфу. Вони першими гасять амортизаційні напруги – і людина впевнено тримає рівновагу. Натомість жорсткі стопи мають низьку адаптацію до перепадів рельєфу, мозок “зчитує” від них обмежену інформацію, і тому затискає все тіло – нема тієї впевненості. Поступово зменшується свобода рухів, з’являється характерна стареча хода з шарканням.

Чинники старіння – те, чого слід уникати:

 • відсутність мотивації на активне життя;
 • надмірність, яка нищить нас: у праці, їжі, випивці, сексі – в будь-чому;
 • жорсткість тіла і, зокрема, стоп – тренуйте їх, розминайте, щоб були м’якими, тоді все тіло буде молодшим;
 • гіподинамія;
 • зайві думки, “безпросвітність” думок, “важке” життя;
 • брак радості (діти увесь час веселі);
 • відсутність планів, мрій, хобі;
 • хвороби;
 • зайва вага;
 • погана екологія;
 • нераціональне харчування;
 • відсутність дозованих навантажень;
 • погана генетика.

Підступність старіння в тому, що люди зазвичай його не помічають. Процеси старіння стають відчутними лише тоді, коли їх накопичується достатня кількість, і компенсаторних механізмів організму вже не вистачає. Щойно ця чаша переповнилася – дискомфорт, біль, порушення функцій вже тут як тут.