Спондилолістез і його різновиди: антелістез, ретролістез, латеролістез

Спондилолістез – це зміщення хребця відносно осі хребта. Досить часто – важке захворювання, тому що викликає великі зміни в організмі і яскраву клініку. Спондилолістез також може бути причиною значних защемлень у хребті.

По суті, втрачається повноцінна опора в хребті. А ще страждають органи та функції, пов’язані зі зміщеним хребцем. Спондилолістез також може бути причиною значних защемлень у хребті.

Найбільш вразливими для спондилолістезу є шийний і поперековий відділи хребта. У грудному він зустрічається набагато рідше і буває викликаний зазвичай якимись значними травмами – ДТП, падіння тощо. Але переважна більшість випадків спондилолістезу виникає внаслідок вроджених або набутих несприятливих обставин в організмі.

Залежно від напрямку зміщення хребця розрізняють три види спондилолістезу. Антелістез – це зміщення хребця вперед. Найчастіше він трапляється у поперековому відділі хребта. Буває зумовлений опущенням нутрощів або хронічними запальними процесами, які тягнуть вперед хребець – зазвичай це п’ятий або четвертий поперековий.

Такий антелістез частіше зустрічається у повних людей. Живіт тягне вперед, і, щоб утримати рівновагу, людина відхиляється назад, відповідно більше прогинаючись у поперековому відділі. Так виникають сприятливі умови для розвитку антелістезу. Суть в тому, що хребет орієнтований вертикально, а площина крижу, на якому стоїть хребет, відхиляється назад. І це створює передумови для зміщення у найвразливішому місці – при з’єднанні хребта із крижем. Це L5 – п’ятий хребець поперекового відділу.

Антелістези трапляються також і в шийному відділі хребта, але частішою проблемою там є ретролістез – зміщення хребця відносно осі хребта назад. Набути його легко при надмірному або надто різкому закиданні голови назад. Часто такий ретролістез трапляється у борців, які качають шиї, а також у тих, хто неграмотно займається йогою. Викликає бурхливу картину, виявляється синдромом вертебральної артерії.

У поперековому відділі хребта ретролістез виникає, коли людина прогинається назад. Дуже розповсюджена патологія.

Зміщення хребця вбік – це латеролістез. Він зустрічається дуже рідко. Буває пов’язаний або з вираженим сколіозом, або з якоюсь значною травмою.

Спондилолістез може виникати не лише у дорослих. Але у дітей він зазвичай майже не виявляється клінічно, бо дитячий організм має великий запас міцності. Зокрема, провокується розвиток спондилолістезу тоді, коли діти роблять загальновживану шкільну вправу – “місток”. (Про ситуативно небезпечні шкільні вправи, зокрема, див. Проблеми здоров’я дітей).
 

З практики: для усунення проблем, пов’язаних із спондилолістезом, слід коректно ставити хребці на своє місце. При значних зміщеннях – півсантиметра-сантиметр – не завжди вдається це зробити повністю. Як правило, у таких випадках вже минає кілька років, і організм устигає частково адаптуватися: зв’язки, м’язи, сухожилля, суглоби, нервові структури, судини – все вже пристосувалося до нової ситуації. Тоді будь-які надмірні зусилля призводять до загострення процесу і додаткових травм.

Завдання фахівця зі структурної корекції організму – зняти гострий біль, хронічний біль і дати рекомендації щодо корегуючих вправ, які б людина системно виконувала і тим самим спрямовувала зміщений хребець у потрібному напрямку. Такі вправи укріплюють м’язи і створюють запас міцності. Тоді людина буде незалежна і від проблеми, і від лікаря.