Молоді, завзяті й недосвідчені вважають, що чим більша крепатура після занять спортом, тим краще. На жаль, більшість тренерів – а їм, як правило, довіряють – теж чомусь тієї ж думки. Але фактично це означає, що людина прагне завдати своєму тілу якомога більше травм. Тоді яка ж мета цих занять – бути здоровим чи виявити міфічну мужність у боротьбі з болем?
Що таке здоров’я? Це оптимальне функціонування всіх систем тіла, всього організму в цілому впродовж усього життя. Біль, дискомфорт у тілі завжди є ознаками нездоров’я.
Крепатура виникає під час значних фізичних навантажень, коли йде травматизація тіла – мікророзриви м’язів, судин, зв’язок тощо. Больових відчуттів додає також накопичення молочної кислоти – воно є результатом активних біологічних процесів при недосить інтенсивному виведенні кислоти з м’язів.
Буває два види крепатури, умовно – здорова й нездорова. Здорова крепатура швидко проходить і не схильна з’являтися знову від одних і тих же навантажень, бо тіло до них адаптовується. Її природа переважно молочно-кислотна.
Нездорова крепатура виникає від механічних ушкоджень організму, минає набагато повільніше – днями й тижнями, дуже болюча – людина може бути не сповна працездатною. Такий стан може тривати навіть місяці й роки. І це вже патологія, причому не тільки фізична, але й психологічна: бо треба ж подумати – може, з організмом щось не так?
Дехто хвалиться, що починає тренування з болем і закінчує з болем. Це ніяка не мужність, а лише нерозумна витрата власного здоров’я. У таких “героїв” тіло затиснуте, повно блоків у хребті, тазі, спазмовані або зміщені нутрощі, спазмовані судини. Тому-то воно все й кричить болем. Після сеансу структурної корекції організму 90% цієї “крепатури” знімається надовго. Але надалі тренуватися треба правильно, з урахуванням особливостей свого організму. Доцільність такого підходу підтверджена багаторічною практикою.
Тренуватися з нездоровою крепатурою – це як їздити на несправному авто: ви його зношуєте прискореними темпами або щоразу добиваєте. Штучні препарати-хондропротектори не вирішують проблему, а лише приховують її. І стереотип “більше м’язів – більше здоров’я” теж часто не відповідає дійсності.
Тіло має бути м’язистим, витривалим, міцним, гнучким, спроможним виконувати великі обсяги робіт без надриву. І зайві м’язові об’єми – це тільки зайвий клопіт. А крепатура, як і кожен біль, завжди є сигналом про негаразди в організмі.