Як грамотно робити хребет гнучким

В основі гнучкості хребта й кінцівок – розтяжка тіла. Хребет розрахований на згинання, розгинання, бокові рухи і скручування. Якщо в якихось векторах рух недостатній – там осідають солі, шлаки, хребет немов би “іржавіє”.

Вправи-розтягування у всіх можливих векторах треба виконувати регулярно, щодня, досягаючи за їх допомогою легкості, ефірності, відчуття розширеності тіла. Це ознаки правильної його проробки.

Усі рухи треба робити так, щоб була розтяжка хребта і навколишніх структур. Наголошую: саме розтяжка, а не стиснення; наприклад, якщо сісти на підлогу і робити скручування тіла чи нахилятися вперед, то швидше це буде стискання, аніж розтягування.

Якщо намагатися сидіти по-турецькому чи в “лотосі” без належної проробки суглобів ніг і тазу, то однозначно будуть защемлення в хребті і проблеми. Спочатку треба робити витягування хребта, і вже на цьому тлі додавати скручування і т.д. Необхідно гарно розтягнути ноги: гомілки, стегна, стопи – без цього можна травмувати спину.

І завжди треба слухати своє тіло, не йти через біль – це травма!

Ще раз: грамотно пропрацьоване тіло дає легкість, ефірність, відчуття розширеності тіла. І ніякого болю!

Статус гнучкості визначають не м’язи, а жорсткі структури: сухожилля, зв’язки, фасції, вся сполучна тканина. Їх розтягувати потрібно плавно, повільно, без різких чи швидких рухів, не надривно. Тягнутися як кіт – протяжно, аж з насолодою.

Раджу побутові розтяжки – вдома, на роботі, в транспорті; не обов’язково комплексом, можна 1-2 вправи, ніби між іншим. Скажімо, поки заварюється чай – порозтягуватись 1-2 хвилини.

Добре впливають хатха-йога, пілатес, стретчинг, калланетика, ХОРА, ХАДУ, профілактор Євмінова, тренажер “Горбунок” – головне систематично відновлюватися, не накопичувати борги перед своїм тілом, бо воно “спитає” обов’язково!
 
Див. також: