Щоб побут зміцнював здоров’я

На питання відповідає О.О.Костоправ

  Стільці
  Робота з комп’ютером і збереження зору
  Ліжка
 

Стільці

 

– Загальновідомо, що міський побут і сидяча робота призводять до проблем зі здоров’ям. Які є форми щоденної побутової профілактики цих проблем?

– Для прикладу, один з пристроїв, які сприяють оздоровленню хребта і виправленню постави – такий ніби “дисциплінарний” стільчик. Його ще називають “колінний стілець”. Чому дисциплінарний? Бо ні так, ні сяк не сядеш – будеш падати; можна триматися тільки рівно – це по-перше. По-друге, йде розвантаження – людина спирається ще й на коліна, і тому легше сидіти.

– Зараз в Інеті широко рекламують пристрій “Доктор Кипарис” – стілець, чи, точніше, сидіння, на якому людина постійно балансує

– Більше це використовується для формування постави у дітей. На ньому теж криво не сядеш, бо впадеш одразу. Водночас постійно треба тримати рівновагу – тому підкачуються торсові м’язи, це теж добре. Тобто, така конструкція має свої плюси – і при цьому шкодити здоров’ю начебто не повинна. Але докладної статистики результатів її використання я не маю.

А загалом сидіти на будь-якому стільці треба так, щоб таз був вище колін – тоді буде менша компресія хребта. Сидіти, як король на троні, – тоді тримається і постава, і голова, меншою буде втома від роботи.
 

Робота з комп’ютером і збереження зору

 

– Багато людей подовгу сидять за комп’ютером…

– Монітор комп’ютера має бути прямо перед обличчям, щоб не опускати голову дуже низько – і не задирати її вгору. Ні в якому разі не повинно бути поворотів корпусу – інакше рано чи пізно зайва втома й перекоси забезпечені. Якщо працювати з “мишкою” на письмовому столі – рука обов’язково має бути на опорі повністю, до ліктя лежати на столі, не висіти – бо це теж провокує проблеми.

Якщо ж стіл комп’ютерний, для співвідношення висоти стільця і робочих поверхонь стола має бути один критерій: зручність. Сидіти має бути зручно саме вам: варто спробувати кілька варіантів – вище, нижче – і зупинитися на своєму.

Щоб очі не дуже втомлювалися, освітлення має бути помірне. Для тих, хто багато працює з комп’ютером, є так звані перфораційні окуляри – їх треба купувати у хороших фірмах. З такими окулярами можна працювати від 15 хвилин до 2 годин протягом дня. Отвори в них влаштовані так, що перенапружені м’язи розслабляються, а ті, що напружені недостатньо – тренуються. Іде хороший баланс – розвантаження зорової системи. Це допомагає зберегти зір і навіть покращити його. Тому перфораційні окуляри – річ хороша й потрібна.

Через очі витрачається багато тонкої енергії, яка не швидко відновлюється. І в той же час 90 відсотків інформації ми сприймаємо у житті саме зором. Тому очі треба берегти – і їх потрібно тренувати. Влітку обов’язково їсти чорниці – по склянці щодня, поки вони є, це найкращі ягоди для зору. Важливо також займатися гімнастикою для очей. І, звичайно, режим роботи й відпочинку: 30-40 хвилин за комп’ютером – це максимум. Потім треба піти пройтися, пром’яти голову й шию, покліпати, помружитися, подивитися в далечінь, на чорне, на зелене – оце й буде для очей відпочинок.
 

Ліжка

 

– Яким має бути ліжко для здорового сну?

Ліжко має бути не при землі, а вище – це має значення для тих, кому важко підніматися й сідати. Матрац має бути досить пружний – жорсткий, але не дерев’яний. Якщо ліжко – дерев’яний щит, то на ньому мусить лежати щось м’яке 15-20 сантиметрів завтовшки, бо тіло не може набирати форми дошки – воно має свої згини, прогини й так далі. Тому оптимально – якісний ортопедичний матрац, який дає пружну підтримку для тіла – і для хребта в тому числі.

Подушки – дуже індивідуально. Я колись писав уже, що коли починають тасувати подушки – то це вже ознака конкретної проблеми. Якщо сім подушок і жодна не підходить, то треба йти підкорегувати хребет – і спи на будь-якій, як у дитинстві…

Великі подушки добрі для того, у кого астма чи якісь серцеві проблеми – їм добре спати напівсидячи. Втім, таким чином серце розвантажують – а ноги завантажують, набряки з’являються… Тому треба приводити тіло в порядок.