Створення протезостійкості кукси

Протезування ампутованих кінцівок – досить складний і марудний процес. Базова проблема – фізичний стан кукси, її готовність до протезування. Кукса – віддалений (дистальний) край ампутованої кінцівки – не має достатнього навантаження, тому атрофується: зменшується в об’ємі, втрачає пружність і опірність до протезу.

“Зустріч” ампутованої кінцівки зі штучними матеріалами протеза – теж серйозне випробування. Якщо повноціннно й адекватно не займатися куксою, то зростає негативна динаміка: м’язи “в’януть”, спазмуються, болять, шкіра теж в’яне, стає вразливою. Зробили протез, а через деякий час його треба переробляти, бо кукса стала меншою і протез стає нефункціональним. Навіть протягом доби йдуть коливання об’єму кукси: під вечір вона змешується, утоптується, болить, і потрібно або підкачувати лайнер (якщо є така опція), або міняти його… Словом, морока і велика проблема, особливо при протезуванні ноги.

Протезні майстерні завалені роботою на місяці-роки, і черги на протезування зростають. У межах країни це тисячі (десятки тисяч) не тільки не боєздатних, а й взагалі соціально дезадаптованих людей з купою психологічних проблем – і з усіма наслідками для суспільства.

Пропонована методика дозволяє значно зменшити ці негативи. Вона абсолютно робоча. Що потрібно робити?


  1. Розблоковуємо центр управління кінцівкою – хребет, таз. Оптимально коли це робить фахівець. Якщо ні – то сам пацієнт за допомогою вправ.
  2. Пластовий масаж © травмованої кінцівки знімає м’язові спазми, усуває болі, тонізує м’язи і робить їх робочими.
  3. Виконання п.1,2 значно знижує фантомні болі. Виконувати цю роботу може й сам пацієнт за наявності хоча б однієї здорової руки.

  4. Активна гімнастика: ізометрія, за методикою ХАДУ, силова гімнастика на тренажерах, з гумовими еспандерами і т.п. створює міцний пружний м’язовий каркас, завдяки якому протезування значно спрощується. По-перше, сильний м’язовий тонус кукси дає протезостійкість. По-друге, кукса протягом доби і впродовж всіх років (якщо тренуватися) не змінює свого об’єму, що зменшує потребу в повторних протезуваннях. І самі пацієнти відзначають “робочість” такої кукси.
  5. Простукування кукси рукою, пластиковою пляшкою 0,3-0,5 л. з водою, скрученим картоном сильно активізує куксу, збільшує її резистентність до навантажень, робить її протезостійкою.
  6. Вищий рівень – це “бойова” кукса. Досягається набивання кукси об пружні предмети, наприклад, об боксерську грушу. Це дає максимальну протезостійкість!


Регулярне та постійне виконання цих нехитрих пунктів самогігієни для кукси дає стійкий запас міцності, збільшує працездатність і боєздатність, покращує психоемоційний стан пацієнтів, прискорює і посилює соціальну адаптацію, значно зменшує навантаження та протезні центри і черги на протезування. До того ж таким чином економиться чимала сума грошей.

Добре сформована кукса = успішне протезування + висока соціальна адаптація!