Вимушені статичні пози – одна з основних причин зношуваності тіла в багатьох професіях, пов’язаних із тривалим сидінням чи стоянням. Проте вимушена статика у фізичній вправі корисна – за умови грамотного виконання! – бо:
1) триває менше (не годинами);
2) зосередженість на вправі мобілізує організм.
Вимушена статика в професійній діяльності (позі) чинить більшу шкоду, бо більш тривала: щодня години – протягом років, і тіло розслаблене, бо зосередження спрямоване на основну роботу. Тому за таких обставин просідання хребта, живота, грудної клітки йде непомітно, але неухильно весь час.
Статична вправа “Золотий півень стоїть на одній нозі” виконується з заплющеними очима. Це дуже добра профілактика багатьох хвороб. Докладніше про неї див. відео.
Поза вершника – стійка: ноги широко розставлені, трохи зігнуті, корпус прямо, руки вільно або стиснені в кулаки і тримаються над тазом. Йде часткове зсідання хребта. Вправа позитивно впливає на сечостатеву сферу.
Мабу (“дерево”, “стовп”) – базова стійка в цигун – китайській енергетичній гімнастиці. Ноги на ширині плечей, зігнуті, корпус прямо, куприк підтягнутий вперед (як підібганий “хвіст”), немає прогину в попереку, руки скруглені і трохи зігнуті в ліктях (немов би обхоплюють велике дерево). При неграмотному стоянні – стиснення хребта й колін, втома шиї і рук. Грамотно – це не стискання тіла, а система важелів, які розтягують хребет, руки – ноги. Виходить не стояння, а висіння тіла.
“Собака” (“гірка”) – зв’язка в хатха-йозі. Опора на кисті – стопи, таз вгору максимально, куприк догори, “виштовх” через плечові суглоби в куприк.
“Мабу” й “собака” – це розтяжка в статиці.
Статична вправа під назвою “планка” підбирає живіт, дає йому гумоподібність, підтягнутість за рахунок включення поперечного м’яза живота. Це найглибший м’яз черевного преса, саме він зумовлює такий ефект.
Вправа чудова для проробки черевного преса, корпусу, ніг. Але при цьому для стабілізації тіла йде напруга м’язів і стиснення хребта, особливо поперекового відділу. Тому тим, хто має протрузії чи грижі дисків, треба бути поміркованими. Варіант, який зменшує навантаження на поперек: тіло фіксувати не рівним, а зігнутим – таз угору.
Людям зі спондилолістезом (особливо з антелістезом) “планку” робити не треба – можна набути проблем.