Стопи – фундамент тіла: про вправи для стоп – ВІДЕО


Дивитися/завантажити на Vimeo »

Постава і стопи – це два провідні фактори здоров’я людини. Нездорові стопи → нездорова постава. Стопи – фундамент, перша базова опора тіла.

Чому люди похилого віку мають ходу з шарканням і часто спотикаються? Про це є й анекдот: “Як справи, діду? – Росту, синку! – Це як?? – Ноги стають довшими, за все зачіплюються”.

Стопи стають довшими, бо сплющуються, просідає арка (дуга, склепіння) стопи. При цьому зміщуються кістки цієї арки, що викликає защемлення або розтягнення малогомілкового нерва. В результаті стопа ще більше просідає, зменшується підйомна сила нерва, пальці при ході не піднімаються, а весь час ніби трохи опущені, тому й чіпляються. Оскільки це тривалий поступовий процес, то болю може не бути зовсім, але наростає втома ніг. Зрештою, стопи стають жорсткими і пласкими, як ласти. Саме так приходить старість – через стопи!

Проте пласкостопість виникає не лише в похилому віці, і може мати дуже різні причини. Її наслідки завжди дуже вагомі. Зміщуються осі тіла: всередину і вперед “ідуть” гомілки, коліна, таз, хребет, нутрощі. Це прискорює їхню зношуваність, викликає в тілі деформації і втому, падіння енергетики.

Одна з головних функцій стоп – амортизація. Пласка стопа не дає достатнього амортизування, не забезпечує адекватного проходження по поверхні, а мозковий “комп’ютер”, зчитуючи цю недостатність стопних амортизаторів, затискає все, що вище від стоп: коліна, таз, хребет, м’язи корпусу. Якщо перший ешелон амортизації – стопи – недостатньо ефективно спрацьовують, то включається механізм компенсації, підстраховування: тіло напружується, стискається, ступінь свободи руху знижується. Згодом з’являється стареча хода з шарканням.

Фактично, ступінь гнучкості стоп характеризує біологічний вік людини. Якщо стопи гнучкі й безболісні при їх глибинному протисканні – ви молоді. Ні – значить, ні.

Просідання стоп, пласкостопість, сплющення їх, деформації зумовлюють негативні зміни в усьому тілі:

1) просідають стопи – зміщуються осі тіла, таз, суглоби, нутрощі, постава;

2) негаразди у стопах ослаблюють м’язи спини. Звідси зігнутість тулуба, нахил його вперед, старечі деформації. Звідси зниження працездатності. Ослаблення м’язів спини спричинює вимивання кальцію з хребта, тазу, ребер – розвивається остеопороз.

Особливо прискореними темпами зношується організм при поєднанні пласкостопості з активними заняттями спортом. Як правило, це молоді люди – і, в силу молодості, у них висока компенсація організму, отже вони не відчувають проблеми до пори-часу – і утрамбовують по повній усі задіяні структури.

Уявляєте, які зміни відбуваються з будинком, у якого просів з одного боку фундамент? Те ж саме в тілі: нездорові стопи – “хата” перекошена.

Що робити?

Насамперед навести лад у стопах: якщо вони проблемні, то марно “качати” м’язи тіла – вони все одно будуть слабкими. Стопи мають бути пружними, безболісними при всіляких згинаннях-розгинаннях-скручуваннях-протисканнях, мати достатню висоту підйому – як арка моста.

Болючими, жорсткими стопи стають з двох причин: зміни в самих стопах або блоки в тазі й поперековому відділі хребта, звідки йде іннервація, управління стопами. Одно-двохвилинна СКО-діагностика визначає наявність чи відсутність блоків. Якщо вони є, зразу ж робимо корекцію тіла – і стопи живуть краще.

Якщо:

  • важкі ноги;
  • нема ходу;
  • болять стопи, гомілки, коліна, стегна;
  • судоми в ногах;
  • нема опори в ногах;
  • стопи часто підвертаються –

то це все проблеми не ніг, а поперека – тазу і хребта. Лікувати тільки ноги – марна справа, гроші і час на вітер, а головне – здоров’я відходить. Поправити за СКО-методикою таз, хребет і живіт – усе докорінно зміниться.

За всіх інших обставин адекватна проробка стоп значно покращує загальний стан людини: минають втома і біль в ногах і тілі, вирівнюється постава, легше ходити і т.д. Призначені для цього вправи поділяються на дві групи:

Регулярно робити гімнастику у більшості людей не виходить. Але організувати розминання стоп щодня, носіння супінаторів при потребі – простіше й найнеобхідніше. Ходити треба пружно, відштовхуючись пальцями. Це природньо відбувається, коли ми ходимо босими, вгрузаючи в рихлий пісок. Дуже гарну проробку стоп дає гімнастика ХАДУ.

При пласкостопості обов’язково вкладайте у все взуття супінатори – збережете купу здоров’я! Здебільшого достатньо коротких, на півстопи; непогані – фірми Pedag.

Починайте своє оздоровлення з фундаменту – стоп.

Успіхів і здоров’я!