Йога – загальні рекомендації для занять

Йога – хатха-йога, тілесна йога – це чудова система оздоровлення. Проте вона підходить не всім. Андрій Сідерський, автор популярної системи Yoga-23, стверджує, що навіть у досвідчених йогів трапляються травми. Очевидно, є пози, які можуть бути несприятливі саме для Вас.

Тож перш ніж починати займатися хатха-йогою, варто усвідомити такі моменти.

1. Важливо знайти свого інструктора, ще краще – вчителя.

На жаль, самостійне виконання вправ (асан) за відео чи книжками зазвичай нічого спільного з йогою не має. В кращому випадку така фізкультура збільшує гнучкість тіла – це вже добре. Але стихійне відтворення поз хатха-йоги несе в собі небезпеку травми тіла. Чому?

Наприклад, “самодіяльна” поза “кобра” може бути приблизно схожа на цю ж асану. Тільки в першому випадку часто йде максимальний прогин у попереку і його травматизація, а в йозі – прогин в грудному відділі і горизонтальне “виповзання” попереку з тазу без шкоди для хребта. Тобто, зовсім різний механізм роботи тіла з різними наслідками. Я вже не кажу про дихання й енергетичну складову асан.

2. В групі займатися легше й результативніше. Результативність “домашньої йоги” завжди нижча. Часто приходять такі “йоги” на остеопатичний сеанс, а тіло непропрацьоване й жорстке. Так що не впадайте в ілюзії.

3. Завжди слухайте своє тіло, ніколи не силуйте його – це небезпечно. Є поняття: фізіологічне виконання вправи – і нефізіологічне. Перш ніж згинати – розгинати – скручувати, зробіть дозовану розтяжку певної зони, активізуйте її, наповніть її енергією. І ніколи не йдіть через біль – це може погано закінчитись. Дружіть із своїм тілом – згодиться.

4. Найсерйозніші застереження тим, хто має спондилолістези – зміщення хребців (не дисків), особливо в шийному і поперековому відділах хребта.

5. Перші кілька місяців не давайте повного навантаження: “включення” тканин тіла йде поступово, надмірність руйнує їх.

Стійки на голові без тривалої підготовки дуже травматичні. Причому негативні результати чи проблеми можуть виявитися не зразу, а згодом, по мірі зношуваності тіла.

6. Принцип розтягувань – плавно, протяжно, без ривків, кожну позицію 7 – 10 – 30 секунд. Жорстким структурам, які визначають ступінь Вашої гнучкості (сухожилля, зв’язки, фасції), потрібен час.

7. Чим старша людина, тим менш експериментальним має бути тренінг.

8. Після грамотно проведеного заняття тіло розкрите, а не забите, рівномірно наповнене, цільне, часом ефірне й ніби збільшене в об’ємі. Це – показник!

Абсолютних протипоказань до занять йогою немає. Відомі конкретні випадки, коли люди після серйозних аварій не могли нормально рухатись, а завдяки заняттям йогою в парі з майстром повністю повертали собі здоров’я – і самі ставали інструкторами йоги.

Успіхів!
 
Див. також: